onsdag den 18. februar 2026

Wannabe-chokorug...

I går faldt jeg over en interessant opskrift, her hos Haidar fra Mentor Fitness på rugbrødscookies - og den fik mig til at tænke på chokorug. Jeg gik straks i køkkenet og lavede dem her:  

De befinder sig i grænselandet mellem brød og kage.

Jeg har twistet opskriften, så den blev noget derhen af - dog uden tilsat sukker og med lidt ekstra protein. De små sukkerfrie chokoladeknapper er fundet hos Easis.

Alt kernerugbrød kan bruges. De er glimrende at lave, af en rest, i bedste Stop Spild Af Mad stil. 

11 stk

200g rugbrød
3 æg
50g havregryn
50g proteinpulver med chokolade
25g Sukrin Gold
1½ tsk bagepulver
½ tsk fint salt

40g sukkerfri chokolade
15g mandelsplitter

Rugbrødet skæres/brækkes i mindre stykker og blendes *wroom wroom* til groft smulder. Æggene tilsættes og blendes kort med.

Blandingen overføres til en skål og tilsættes havregryn, proteinpulver, Sukrin, bagepulver og salt. Det kan umiddelbart virke for tørt, mens det røres sammen, men vær tålmodig - det er præcis som det skal være. Rør til sidst chokoladen i.

Du kan sætte dejen i klatter, med 2 skeer, men jeg kan varmt anbefale at bruge en is-ske. 

Jeg fik nøjagtig 11 stk ud af den her portion.

Jeg trykkede dem lidt i toppen, men vil helt klart springe det skridt over næste gang. Der må godt være lidt mere højde på, for biddets skyld. Mandelsplitterne blev hakket lidt ekstra og drysset ovenpå. Det var en rest jeg havde, ellers havde jeg brugt det dobbelte. Man kan også bruge hakkede hasselnødder.

Chokorugerne blev bagt ved 200°C i 16 min - og fik derefter lov at køle af på en rist.

Haps haps, en lækker sag til eftermiddagskaffen - eller som et lille mellemmåltid. 

Hele portionen indeholder 1314 kcal og 77g protein.

Pr stk:
120 kcal 
7g protein

-----------------------------------------------------------------------------------------

Tak fordi du stadig læser med her.

Du er også velkommen til at følge med på Instagram, hvor jeg poster flere opskrifter end her: Klidmoster.dk - og her, på Dagskosten, hvor jeg viser frem, hvad jeg spiser hver dag.

onsdag den 11. februar 2026

Pizzasnegle på proteindej...

Efter jeg havde postet kanelsneglene i går, spurgte min husbond, om jeg ikke kunne forsøge mig med pizzasnegle også - så han kunne få dem som 'komme hjem fra arbejde snack'. Jow da, og de blev så gode, i første hug, at opskriften allerede er klar nu.

Bløde lækre pizzasnegle med smovset fyld.

Ganske som med kanelsneglene, er teknikken virkelig vigtig, da det ellers bliver noget klistret hejs. Men hvis du følger anvisningen, trin for trin, skal de nok lykkedes.


8-12 stk

Dejen:

200g hytteost 4%
2 æg
200g hvedemel
1½ tsk bagepulver
½ tsk fint salt

Fyldet:

100g bagt sød kartoffel (eller butterbeans)
50g tomatpuré
30g ketchup - sukkerfri eller alm
100g revet mozzarella
100g kalkunbacon
Et drys italian seasoning eller oregano

Ekstra:
Lidt olie
Æg til pensling

Tænd ovnen på 180°C varmluft.

Blend hytteost og æg sammen. Tilsæt mel, bagepulver og salt - og rør dejen hurtigt sammen. Et stykke bagepapir sprayes med lidt olie - og dejen trykkes ud til en firkant, med fedtede hænder.

Mos den søde kartoffel, eller blend butterbeans, og bland med de 2 slags tomat - og kom 'remoncen' i en sprøjtepose.

Hak kalkunbaconen mellemfint. Der kan også bruges skinke, pepperoni eller en rest kylling.

Sprøjt 'remoncen' ud på dejen og fordel den forsigtigt med en kniv.

Drys med revet ost, finthakket kalkunbacon og det valgte krydderi. Rul derefter dejen, ved hjælp af bagepapiret, som var det en roulade.

Kom igen lidt olie på hænderne og den kniv der skal skæres med. Skær rullen i 8 (eller 12) stykker - og tør kniven af, efter hvert snit. Spring endelig ikke dette trin over, da dejen på kniven ellers vil klistre til dejen i rullen, i næste snit. 

Med fedtede hænder, sættes sneglene derefter på en bageplade, belagt med bagepapir eller en silikonemåtte. Giv dem et lille tryk på toppen - og pensl dem med sammenpisket æg.

Bag dem i 18-20 minutter (ved 12 stk, 15-17 min). Lad dem derefter køle af på en rist.

De er bedst nybagte eller lunede. De kan opbevares 2-3 dage på køl eller fryses.

De er simpelthen så bløde og lækre. 

Har allerede bagt 2 portioner, som nu venter i fryseren. De er lynhurtige at tø op i mikroovnen og derefter bage et par minutter i airfryer/ovn. 

Ved 8 stk:
215 kcal
13,8g protein

Ved 12 stk:
144 kcal
9,2g protein

-----------------------------------------------------------------------------------------

Tak fordi du stadig læser med her.

Du er også velkommen til at følge med på Instagram, hvor jeg poster flere opskrifter end her: Klidmoster.dk - og her, på Dagskosten, hvor jeg viser frem, hvad jeg spiser hver dag.

tirsdag den 10. februar 2026

Hurtige kanelsnegle med remonce på sød kartoffel...

Inden opskriften, skal vi liiiiiige forventningsafstemme. For det her er nemlig ikke kanelsnegle, som du kender dem. De er mere brød end kage - og der skal tygges lidt mere. De er 'hurtige', forstået på den måde, at de ikke skal hæve, da de er lavet på en dej af bla hytteost, med bagepulver. Men sådan en lun sag, til en kop te, det kan noget!

Opskriften er udviklet som en lille gave til min husbond - som elsker kanelsnegle, men gerne vil undgå tilsat sukker....og som ved at tung gærdej, er no go, for mine arme arme. 

Sneglene kræver lidt teknik, da dejen er meget blød, klistret og svær at arbejde med. Jeg har dog udviklet en metode, som gør det muligt. Følger du min anvisning, kan du også få dem til at lykkedes.

12 stk

200g hytteost 4%
2 æg
Lidt sødemiddel
150g hvedemel
50g proteinpulver med vanilje
1 ½ tsk bagepulver
½ tsk fint salt

Hytteost, æg og sødemiddel blendes sammen. Mel, proteinpulver, bagepulver og salt kommes i - og dejen røres hurtigt sammen.

Er stykke bagepapir sprayes med lidt olie (jeg bruger den her fedtspray) - og dejen trykkes ud til en firkant, med fedtede hænder. Det er meget vigtigt, at der kommer lidt olie på både papir og hænder, eller vil dejen klistre fast på begge dele.

Til remoncen, skal der bages søde kartofler, som man med fordel kan gøre dagen før. 

De vaskes, tørres, prikkes og bages ca 1 time på 180°C - og afkøles. Skindet kan nemt pilles af bagefter.

Remonce:

150g bagt sød kartoffel
25g blødt smør
30g Sukrin Gold
2-3 tsk kanel

Det er ikke afprøvet, men jeg forestiller mig, at den bagte søde kartoffel kan erstattes af en indkogt æblemos.

Den søde kartoffel moses sammen med smør, Sukrin og kanel, til en homogen masse - og kommes i en sprøjtepose.

Remonce sprøjtes ud på dejen og fordeles derefter forsigtigt med en kniv.

Og så skal dejen rulles - som gøres ved hjælp af bagepapiret. Hiv og træk forsigtigt i papiret, så dejen rulles til en roulade. Rør endelig ikke ved dejen, men brug papiret. Her har jeg lige trukket papiret tilbage igen, for at kunne tage billedet.

Kom igen lidt olie på hænderne og den kniv, rullen skal skæres med. Skær rullen i 12 stykker (eller 8) - og tør kniven af, efter hvert snit. Det er vigtigt, så spring endelig ikke det trin over.
 

Med fedtede hænder, sættes sneglene derefter på en bageplade, belagt med bagepapir eller en silikonemåtte. Giv dem et lille tryk på toppen - og pensl dem med sammenpisket æg.

Bag sneglene på 180°C varmluft i 15-17 min (ved 8 stk, 17-19 min). Lad dem derefter køle af på en rist.

Sneglene er bedst, den dag de er bagt, men kan nemt lunes igen på optøningsprogram i mikroovnen eller i ovn/airfryer. Hvis man ønsker lidt glasur, kan den enten laves af et sukkeralternativ eller alm flormelis.

Et tværsnit viser både den luftige dej og den snaskede remonce. Sneglene kan opbevares 3-4 dage på køl eller fryses.

Ved 8 stk: 
188 kcal
12g protein

Ved 12 stk:
125 kcal
8g protein

-----------------------------------------------------------------------------------------

Tak fordi du stadig læser med her.

Du er også velkommen til at følge med på Instagram, hvor jeg poster flere opskrifter end her: Klidmoster.dk - og her, på Dagskosten, hvor jeg viser frem, hvad jeg spiser hver dag.

fredag den 6. februar 2026

Pølsehorn og boller - af den hidtil bedste protein-dej...

Det er efterhånden blevet til en del boller og forskellige deje med ekstra protein. Jeg har rettet til, lavet om og prøvebagt - igen og igen. Og nu sidder den simpelthen lige i skabet!

Den her portion, giver 6 boller eller 8 pølsehorn.


200g hytteost
2 æg
100g hvedemel
100g havremel
1 tsk bagepulver
½ tsk fint salt
Lidt olie
Æggehvide eller æg
Drys f.eks sesam

Til pølserhorn bruges der 8 brunchpølser af 25g.

Tænd ovnen på 180°C varmluft.

Blend hytteost og æg sammen. Bland mel, bagepulver og salt sammen - og rør det i det våde.

Det giver en meget blød og klistret dej, som kræver lidt snilde at håndtere. Jeg har fundet ud af, at et spray fedtstof på hænderne, gør underværker.

Har fundet den her i Inco.

Til boller deles dejen i 6, trilles let i de olierede hænder - og placeres på en bageplade, belagt med bagepapir eller en silikonemåtte. Der pensles med lidt æg og sluttes af med lidt drys, hvis man er til det. Bollerne bages 22 minutter og afkøles derefter på en rist.

Så fluffy og gode. Ikke så let og luftig, som en gærdej kan blive, men dælme godt derhenad. 

Til pølsehorn kommes dejen på et stykke bagepapir, sprayet/smurt med lidt fedtstof. Den deles i 8 - og hver portion trilles til en lang strimmel, på det fedtede papir. Hver strimmel rulles om en brunchpølse - som derefter pensles og drysses. Pølsehornene bages i 20 minutter og afkøles.

Begge dele er bedst, enten nybagte eller lunede. De kan holde 4 dage på køl. 

Server gerne de lune pølsehorn med lidt ketchup.

Jeg luner først 1½ min i mikroovnen på optøningsprogram - og derefter 3 min i airfryer på 180°C. Den behandling gør dem som nybagte.

6 boller: 174 kcal og 10,5g protein pr stk.
8 pølsehorn: 206 kcal og 11g protein pr stk.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Tak fordi du stadig læser med her.

Du er også velkommen til at følge med på Instagram, hvor jeg poster flere opskrifter end her: Klidmoster.dk - og her, på Dagskosten, hvor jeg viser frem, hvad jeg spiser hver dag.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...